Jak vzniká firemní magazín VII: Korektury

16. 9. 2019 / Pavel Pacák

Kompletní časopis, který jsme dali dohromady, musí projít několika koly schvalování a korektur. Jedině tak je možné zajistit, aby byl skutečně bez chybičky a klient s ním byl bez výhrad spokojený. Jak celý proces probíhá?

Na začátku všeho je první verze časopisu, kterou jsme odeslali klientovi ke schválení. Ten nám během několika dní zašle své připomínky, které označí formou komentářů přímo do zaslaného PDF.

Obvykle přijde napoprvé nejvíce požadavků na změny. Klient si například rozmyslí, jaké chce použít firemní fotografie, vymění některý článek za jiný nebo třeba navrhne úpravy své inzerce. Někdy přijde i se zcela novým tématem, které chce přidat, protože je aktuálně pro jeho firmu důležité.

My pak jeho připomínky do magazínu zaneseme a vše upravíme k jeho spokojenosti. Výsledek si vytiskneme, abychom měli kompletní časopis před sebou, a ještě jednou ho projdeme. Jakmile je vše v naprostém pořádku, zasíláme klientovi druhou verzi časopisu.


Poprvé, podruhé a… potřetí

Druhé kolo připomínek se už obvykle nese v duchu opravdových drobností. Magazín se totiž pomalu ale jistě blíží do finiše, a tak řešíme například barevnost vybraných nadpisů a fotografií nebo třeba doplňujeme některé další nezbytné údaje, které jsme při přípravě zpočátku neměli k dispozici.

Jakmile se podaří vše zanést a udělat potřebné úpravy, máme před sebou finální verzi klientova časopisu. V té jsme již odchytili i ty nejmenší chybičky a vyladili veškeré detaily. Obrázky jsou dokonalé, texty mají ten správný rozsah i znění. Je nejvyšší čas poslat magazín na korekturu.


Tečka, čráka, vikřyčník

Naši redaktoři mají sice češtinu vybroušenou, ale jak se říká, i mistr tesař se někdy utne. Proto všechny magazíny prochází i tým profesionálních korektorů, který odhalí nejen nějakou tu opomenutou hrubku, ale třeba i chybějící čárku nebo překlep. Na nás pak už je tyto drobnosti do časopisu zapracovat. Přichází ten nejlepší moment. Klientovi posíláme takzvané finální PDF, konečnou verzi jeho magazínu.

Ten ji pak musí ještě schválit. Není třeba se upisovat krví. Stačí nám obyčejný podpis, a tak společně absolvujeme ještě jednu závěrečnou schůzku, na kterou jedeme i s ukázkami toho, jak bude magazín vypadat vytištěný. Pokud je klient spokojený, vše nám potvrdí a my se můžeme radovat. Magazín je hotový.


V příštím závěrečném dílu našeho seriálu se můžete těšit na informace o tom, jak se magazín tiskne a distribuuje. No a pokud už teď víte, že byste s námi chtěli dělat svůj vlastní časopis, ozvěte se nám!